Klasická masáž a Orientálna masáž

Klasická masáž má zdravotné, regeneračné a zároveň detoxikačné účinky.

Jej použitie má široké spektrum možností podľa potrieb klienta. Využíva sa tlak prstov, dlaní a niekedy aj väčších kĺbov. Použitím vhodného masážneho prostriedku môžeme zvýšiť účinok zamerania. Pokiaľ je príliš zatuhnuté svalstvo, tak je vhodné používať prehrievajúce emulzie a zrýchlenou masážou a trením sa dostatočne prehreje koža, podkožie a svalové partie, čím dochádza k uvolneniu napätia.

Základnými prvkami orientálnej masáže sú prvky klasickej masáže obohatené ouvoľňujúce techniky pomocou nosičov tepla. Podľa závažnosti ochorenia pohybového aparátu sa použijú na rozohriatie lávové kamene, moxa, alebo nahriate vrecúška s pieskom a soľou. Ďaľšie uvoľňujúce techniky zvolí fyzioterapeut podľa uváženia. Orientálna masáž je zaujímavá svojou kombináciou „uvoľnenie + relaxácia“. Okrem nosičov tepla sa na uvoľnenie používajú aj prvky čínskej masáže tuina a prvky reflexnej terapie.


Lymfodrenáž

Patrí v prvom rade medzi zdravotné a zároveň detoxikačné masáže.

Je to jediná masáž, ktrorá má priamy vplyv na celulitídu.
Môžeme ju vykonávať manuálne, špeciálnymi masážnymi technikami, alebo prístrojom.
Lymfodrenáž je masáž, ktorá nás dokáže zbaviť únavy a splodín, čiže očistiť od cudzorodých látok. Je to zároveň aj masáž, ktorú môžeme podstúpiť hneď po športovom výkone a zabránime tak možnej svalovej horúčke.

Niečo bližšie o celulitíde.

Celulitída sa dá zistiť tzv. jednoduchým ,,štípacím testom,,. Stlačíme pokožku medzi palec a ukazovák a keď dôjde k narušeniu reliéfu a zobrazia sa vyvýšeniny a priehlbiny, tak máme pozitívny test.

Na vznik celulitídy sa podieľa mnoho faktorov

• porucha prietoku lymfy spolu s poruchou krvného obehu
• u žien je zvýšená pravdepodobnosť vzniku z dôvodu dvojnásobného počtu tukových buniek
• celulitída sa zhoršuje v obdobiach hlavných fyziologických zmien, ako je puberta, tehotenstvo a klimaktérium
• príznakom rozvinutej celulitídy je spomalenie lymfatického odtoku v danej partii, na ktorej sa podieľa znížená činnosť svalov
• antikoncepčná liečba
• nesprávne stravovacie návyky
• zlá životospráva
• hormonálna nerovnováha
• nízka pohybová aktivita

Celulitída je nahromadená lymfa v podkoží. Pokiaľ s ňou chceme pracovať, musíme ju dostať do pohybu. A to pohybom, športom alebo manuálnou masážou.

Lymfa:

• je to tekutina, ktorá vzniká z metabolickej produkcie jednotlivých buniek tkaniva
• obsahuje proteíny, lymfocyty, čiastočky cholesterolu
• vitamíny A,E,K,D
• ľudské telo je schopné vyprodukovať 2-4 litre lymfy za 24 hodín.

Ako prebieha samotná lymfodrenážna masáž?

Či už ide o manuálnu, alebo strojovú masáž, musia sa najprv vyprázdniť lymfatické uzliny v oblasti krku. Táto oblasť je centrum, kde sa koncentruje lymfa počas lymfodrenáže.

Pri manuálnej lymfodrenáži:

nasledujú jemné pohyby rúk, ktoré v presne predpísanom smere vytláčajú lymfu smerom k uzlinám, podľa toho, na ktorej časti tela pracujeme.
pracuje sa s úplne jemným tlakom, aby zasiahol len podkožie a nezasahoval do svalu
pokožka pri tomto pohybe sa nesmie začervenať.
masáž je veľmi príjemná a pomalá

Očakávaný efekt:

• častejšie močenie (z dôvodu odplavovania toxínov)
• odstránenie únavy
• postupné znižovanie hmotnosti
• postupné vyhladzovanie pokožky na kritických partiách
• zlepšovnie imunitného systému


Reflexná masáž chodidiel

Táto masážna technika patrí medzi veľmi obľúbené preventívno detoxikačné procedúry.

Stimuláciou jednotlivých plošiek na nohách dochádza k aktivácii a spriechodneniu energie v jednotlivých akupresúrnych bodoch, ktoré sú priamo naviazané na orgány v ľudskom tele. Pravidelnou masážou a ich stimuláciou sa postupom času prepracujeme cez detoxikáciu k regenerácii a obnove buniek.

Reflexná terapia má blahodárny vplyv na psychiku, nervový a lymfatický systém. Ľahkosť nôh a pocit tepla v celom tele každého presvedčí o blahodárnych účinkoch tejto metódy. Je vhodná pre všetky vekové kategórie a nemá prakticky žiadne kontraindikácie, pokiaľ sa robí pod dohľadom vyškoleného terapeuta, ktorý vie správne zvoliť výber reflexných bodov, tlak a dľžku terapie.

Je to regenerácia

lebo stimuláciou jednotlivých reflexných plošiek na chodidlách sa vyvoláva energerický impulz v energetických dráhach, ktoré sú prepojené od stimulujúceho bodu až po orgán s ním súvisiaci. Intenzívnym masírovaním, stláčaním a trním jednotlivých plošiek dochádza k oživovaniu jednotlivých orgánov a tým aj ich regenerácii.

Je to detoxikácia

lebo sa nám značne aktivuje lymfatický systém, ktorého jednou z hlavných funkcií je zbavovať sa toxínov a splodín ktoré vznikajú pri produkcii a zániku buniek. Zároveň sa značne stimuluje krvný obeh a obličky, ktoré sa taktiež podieľajú na odvádzaní splodín z tela.

Je to relaxácia

lebo chodidlá nás nosia a držia celý život pevne na zemi. Ich masážou si naše telo príjemne oddýchne. Relaxačný účinok je značne viditeľný a citeľný okamžite po masáži. Nohy sú úplne uvoľnené a necítite známky únavy.